Σάββατο 21 Φεβρουαρίου 2015

Ισπανία: Εύκολα η Ατλέτικο, 3-0, την Αλμερία

Στον -4 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και στο -3 από τη Μπαρτσελόνα βρίσκεται η Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά το άνετο 3-0 επί της Αλμερία, για την 24η αγωνιστική της πριμέρα ντιβιζιόν.

Δεκαέξι λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για τους «ροχιμπλάνκος» να «καθαρίσουν» από νωρίς την υπόθεση νίκη απέναντι στο συγκρότημα του Χουάν Ιγκνάθιο Μαρτίνεθ. Ο Μάντζουκιτς στο 13΄ και ο Γκριεζμάν στο 20΄, 29΄ ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων, που, πλέον, θα επικεντρωθούν στην πρώτη αναμέτρηση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν (25/02) στη «Μπάι Αρίνα».
Νίκη που την καθιστά φαβορί για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου πέτυχε η Βαλένθια στην έδρα της ουραγού, Κόρντομπα, με 2-1. Ο Αντρέ Γκόμες στο 38΄ έβαλε μπροστά τις «νυχτερίδες», αλλά στο 74΄ ο Γκίλας με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια. Εννέα λεπτά πριν το 90΄, όμως, ο Πιάτι χάρισε το «τρίποντο» στους φιλοξενούμενους.